Видано 05/07/2021
Забруднення води у свердловині - природний і, на жаль, неминучий процес. Одним із джерел такого стану речей є, наприклад, стан ґрунту, який потрапляє в колодязь/свердловину з водою. Згодом він перетворюється на шар мулу, який у свою чергу стає середовищем для розвитку патогенних мікроорганізмів. Внаслідок цього процесу погіршується якість води та знижується дебіт (продуктивність) свердловини. Крім того, на стінках колодязя та водопровідних труб починає формуватися шар біоплівки, що є джерелом небезпечних сполук та бактерій. Бактерії також часто потрапляють у свердловину під час буріння. Потрапивши у воду, вони швидко розмножуються.
Постійний контроль та оцінка санітарної чистоти свердловин/криниць та систем водозаборів - єдине рішення для підтримки високої якості води. Якщо йдеться про питну воду, необхідне регулярне очищення та дезінфекція.
Стандартно рекомендується чистити та дезінфікувати свердловину/криницю 1 або 2 рази на рік – у цей час не можна використовувати воду протягом 24 годин. У яких випадках слід дезінфікувати свердловину/колодязь?
Важливо зазначити, що дезінфекція не видаляє хімічні забруднення.
Є кілька варіантів. Для знезараження свердловини можна використовувати розчини:
Для дезінфекції свердловини/криниці слід додати 400 г хлорного вапна з 25% активним хлором на кожен 1 м3 води, тобто 1000 літрів, або 670 г 15% розчину гіпохлориту натрію, тобто близько 0,6 л або 3 невеликі склянки.
Для миття стінок свердловини/криниці слід приготувати сильніший розчин, тобто 4 г хлорованого вапна (1 чайна ложка з гіркою) на 2 склянки води або 7 мл (1,5 чайні ложки) розчину натрію гіпохлориту на 2 склянки води.
Щоб правильно взяти зразок води зі свого джерела, використовуйте стерилізовану 0,5-літрову пляшку, надану лабораторією. Це дуже важливий момент, оскільки зразок в іншій ємності не буде прийнято для аналізу.
Як взяти зразок? У колодязь потрібно опустити ємність для забору, наприклад, відро або іншу ємність, важливо, щоб воно було чистим. Потім просто перелити набрану воду у лабораторну ємність.
У разі свердловини безпосередньо перед відбором проби кран відбору проб чистять і промивають потоком води в кілька заходів, стерилізують, переважно фламбуванням (обробка крана тампоном, що горить, змоченим 96%-ним етиловим спиртом). Якість фламбування визначають появою звуку, що шипить при контакті з водою після відкриття крана (випалювання крана запальничкою недостатньо).
Якщо стерилізація полум'ям не є можливою, кран дезінфікують способами, встановленими, наприклад, ГОСТ 2761 - 84, або горло крана дезінфікують зануренням на 2-3 хв в ємність з розчином гіпохлориту, етилового або ізопропілового спирту.
Відкриту ємність для відбору проб поміщають під кран у струмінь води та заповнюють її, уникаючи контакту поверхні крана з ємністю. Під час заповнення ємності не допускається змінювати тиск води.
Скільки води потрібно набрати? Ємність слід наповнити на 3/4, а потім негайно закрити, намагаючись не забруднити стерильну частину пробки та шийку пляшки.
В якій формі потрібно надати пробний зразок? Місце, дата і час повинні бути написані на етикетці ємності. Важливо зразу доставити відібраний зразок до лабораторії, в той же день.
*За точною інструкцією для забору проби на мікробіологічний аналіз слід звернутися до лабораторії, до якої він здаватиметься.
На що перевіряють проби води зі свердловини/криниці?